A máma to ví odkud? Od babičky? A ta to dělala správně? Byly před 60-ti lety stejné šampony či ručníky jako dnes?
8 otázek na úvod stačí – pojďme k věci …;)
Když jsem před lety s vlasy začínal, myslel jsem si, že článek o tom jak si umývat vlasy nikdy psát nebudu.
K čemu. Vždyť vysvětlovat mytí vlasů je jako vysvětlovat jak si čistit zuby. Vezmete kartáček, vytlačíte trochu pasty a vesele šoupete zleva doprava a zpět. A právě jak jsem uvažoval nad přirovnáním k čištění zubů, tak jsem si vzpomněl, jaký jsem byl překvapen z první návštěvy u dentální hygienistky. Ta mi ukázala, že 25 let jsem si zuby čistil špatně. Ale vždyť máma řekla, že zprava doleva a zpět a pořádně přitlačit, aby se zoubky pěkně leskly… Celé ŠPATNĚ!
Předtím, než začnete s umýváním si vlasy řádně pročešte. Potom vlasy důkladně namočte, ideálně v záklonu.
Obvyklou dávku šampónu nařeďte v 2 dcl sklenici teplou vodou a vylejte polovinu sklenky na hlavu. Promasírujte a opláchněte. Následně použijte zbytek rozmíchaného šampónu z sklenice, už vám bude určitě i víc pěnit. Pokud máte kvalitní přírodní šampon s bylinkami, nechte 1-2 minutky působit, aby stihly bylinky zapůsobit i na pokožku hlavy. Opláchněte.
při mytí pohybujte rukama pouze zepředu dozadu, tedy od čela směrem dozadu ke krku a zpět. Ne do boků. A krouživé pohyby jsou nejhorší. Zbytečně vlasy zacuchají.
Neumývejte si vlasy příliš horkou vodou, může vlasy poškodit. Na umývání vlasů je vhodná vlažná voda a na závěr opláchněte studenou, což dodá vlasům lesk. Protože vlasové kutikuly se uzavřou, čímž se vlasy stanou hladké. A hladké povrchy odrážejí světlo, tedy se lesknou 😉
Způsob jakým sušíte své vlasy je klíčem k pevným zdravým vlasům. Je to zároveň jeden z nejvíce podceňovaných kroků v péči o vlasy.
Sušení vlasů má být šetrné, protože vlas není nikdy tak zranitelný a náchylný k poškození, jako když je mokrý.
Nešetrným zacházením (např. vysokým pH při barvení, krouživými pohyby během mytí vlasů, tupírováním vlasů) je lze totiž snadno poškodit, čímž se vlasy stávají matnými, jemnějšími a snadněji se lámou.
Proto by měl být ručník či turban co nejjemnější povrch, aby kutikuly nezachytával a nevylamoval je. Zároveň by měl mít vysokou absorbční schopnost, aby co nejrychleji odváděl vodu z povrchu vlasů. Tehdy se kutikuly na povrchu zavřou, uloží rovnou na povrch vlasu, čímž vlas maximálně chrání a zároveň zadržují vlhkost ve vlasu, aby byl ohebný, elastický, nelámavého.
Krepatějící vlasy bez lesku můžou být minulostí.
Jsem vděčný, že jsem narazil na (pro mě novou) technologii absorpce vody z vlasů – AQUIS, o které jsem nevěděl. Není ručník jako ručník. To, co jsem poznal, se ani ručníkem nazvat nedá. Vodu totiž neutírá, ale absorbuje. Jsem rád, že se někdo věnuje sušení vlasů na úrovni kutikul, což mě jako trichologa ihned oslovilo a pustil jsem se do testování a zkoumání rozdílů trichologickou kamerou. 🙂
Porovnával jsem s klasickým ručníkem. Rozdíly jsou ohromující.
Na nasledujúcich fotkách níže uvidíte povrch klasického ručníku (hnědý) a AQUIS turbanu v různých úrovních zvětšení (20-250x).
Hustota vláken, hrubost a uspořádání je úplně jiné. Po objasnění jejich struktury trichologickou kamerou a testovaní na vlasech se nedivím, že turbany a uteráky AQUIS
získali prestižní ocenění BEAUTY SHORTLIST AWARDS 2017
v kategorii „Nejlepší vlasový produkt„.
Zapomeňte na drsné zacházení s vlasy. Dejte vlasům tu nejlepší péči a vyměňte svůj starý za nový – absorbční ručník / turban.
Zde je pár důvodů, proč tak učinit co nejdříve:
Samozřejme jsme po okouzlujícím testovaní produkty Aquis zařadili i do nabídky eshopu expertnavlasy.eu.
Absorpční ručník nebo turban AQUIS považujeme za „must have“ doplněk každé ženy, která chce své vlasy hýčkat, ušetřit čas a dopřát jim tu nejlepší vlasovou péči. Navíc vlasy se nebudou tak rychle vysušovat a budou mít lesk jako z reklamy 😉
♥ Děkujeme majitelce aquis.sk za objasnění technologie a souhlas s použitím fotografií na našem webu.
Budu rád, když si najdete čas a napíšete mi, co si o tomto tématu myslíte, případně otázky k němu.
Pokud si myslíte, že by tento článek mohl být užitečný pro někoho z vašich známých a přátel, sdílejte ho. Děkuji.
Odkazy:
stránka s oceněním pro AQUIS – vyhlášení vítězů – BEST HAIR PRODUCT:
http://www.thebeautyshortlist.com/2017-beauty-shortlist-awards-2nd-march-the-complete-winners-list/
https://www.instagram.com/aquishair/
https://www.aquis.sk
Vlasy si umyvam v predklone. Neviem si predstavit ako by som ich umyvala v zaklone bez toho aby som nemusela cela vojst do vane (sprchy). Ved si chcem zmyt len vlasy.
Je lepsie rozcesat vlasy po umyti este mokre alebo az ked uplne vyschnu. Nie su mokre citlivejsie na lamanie? DAKUJEM ?
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je tento postup v poriadku resp. na Váš názor na prečesávanie vlasov po nanesení masky na vlasy v sprche. Vždy keď si vlasy dôkladne umyjem šampónom, vlasy jemne vysuším uterákom aby z nich nekvapkala voda, nanesiem masku na vlasy, nechám pôsobiť 3 minúty, vlasy celé prečešem a následne masku zmyjem. Potom už nasleduje štandardný postup. Ďakujem
áno, je to jeden z možných postupov 😉
Velmi prakticky clanok. Vyskusam ?☺
Krásny deň Nika, fénovanie je v poriadku, pokiaľ vzduch nie je príliš horúci, pokožku a vlasy vysušíte dobre aj teplým vzduchom, vieme všetci, že horúci vzduch aj voda vlasom škodia. Pokiaľ máte suché vlasy, zrejme máte poškodené už kutikuly na povrchu vlasov a vlhkosť sa vo vlasoch nedokáže udržať. Pozrite si iný článok na blogu, ktorý vám pomôže vďaka domácemu receptu lepšie a dlhodobejšie vlasy hydratovať, nech sa páči:
https://blog.expertnavlasy.eu/domaci-recept-na-vlasy-hydratant/
Ahojte, mňa táto téma zaujala a mala by som k tomu ešte pár otázok 🙂
Aký máte nároz na fénovanie vlasov – ak ste za, tak ako čo najšetrnejšie? ja si vlasy nefénujem takmer nikdy lebo mám (možno iracionálne) strašné strach z toho, že si vlasy zničím ešte raz – naprik tomu, že o vlasy sa snažím starať poriadne a používať kvalitnú kozmetiku a už roky sa riadim aj veľa zásadami ktoré som sa neskôr dočítala aj tu u vás, mám veľmi suché vlasy a fénu sa bojím ako čert kríža… A môžu sa vlasy nejako výraznejšie poškodiť aj samotným „uväzovaním“ do uteráka/turbanu? ako to urobiť čo najšetrnejšie? 🙂