Máte v koupelně na poličce šampony plné silikonů? Předpokládám, že ano. Jsou totiž častou složkou vlasové kosmetiky. Jak to zjistit?
Pokud ve složení šamponu najdete ingredience s koncovkami -cone, -xane, -silane či -conol, máte je doma 🙂 Jsou to latinské názvy pro různé silikony. Ani nečtěte dále tento článek a odběhněte hned pro svůj oblíbený šampon, kondicionér či masku …
…máte? 🙂 A jsou tam? Tak čtěte dál…
zdravých vlasů tím, že jim přidávají lesk a vlasy jsou hladší. To je jejich role, kterou plní skvěle. Vytvoří kolem vlasu neproniknutelný „film“, který má krátkodobě pozitivní vlastnosti. Chrání např. před účinky slunečních paprsků, teplem, horkým vzduchem. Avšak tato tenká vrstva („film“) většiny silikonů není vůbec nebo jen částečně rozpustná ve vodě. Tedy bez opakovaného použití silných tenzidů nelze z vlasů vymýt.
Při dalších použitích se silikony vrství na sebe a postupně vlas ztenčuje. Vlas těžkne, slábne, má tendenci se lámat. Přes silikonovou vrstvu nedokáže přijímat přirozenou hydrataci. Co je velký problém hlavně při suchých vlasech. Nelze je např. ani přírodně trvanlivě nabarvit. (Připomíná vám to povzdech typu: „božéééé, a proč mi ta barva nechytla?“, Nebo „obarvila mi to super, ale po prvním umytí se barva vytratila, tak za co jsem jí dala 35 euro?“, apod.) 🙂 Úplné vymytí silikonů vám asi ani vaše kadeřnice neudělá na počkání…
Pokud si pravidelně myjete vlasy šampony se silikonovými složkami, tak si nosíte hlavu plnou chemie. Nezapomínejte, že kůže nemá inteligenci rozlišovat co je pro ni dobré nebo špatné (nemyslím jen silikony). Absorbuje všechno, co se na její povrch dostane a cokoliv použijete, tak prochází přes kůži do našeho těla. Třeba proto pamatovat i na to, že
+++ Plusy silikonů +++
+ Dodávají vlasům lesk
+ Zjemňují vlasy
+ Zlepšují kluzkost a česatelnost vlasů
+ Zabraňují zacuchání, a tím tedy poškození vlasů
+ Uzamyká vlhkost vlasů (v případě suchých nevýhoda)
+ Chrání před působením tepla
+ Chrání před slunečním zářením
— Mínusy silikonů —
– Obalují a uzavírají vlasy
– Ucpávají vlasovou pokožku
– Nedají se (některé) odstranit bez speciálních přípravků
– Zamezují vstřebávání vlhkosti do suchých vlasů
Proto je určitě na místě zvážit použití vlasové kosmetiky bez silikonů. V ní jsou většinou nahrazeny jojobovým olejem nebo výtažky z oleje olivového. Ne každému ale tato náhrada musí vyhovovat. V tom případě je vhodné pohlídat takovou vlasovou kosmetiku, která používá pouze silikony rozpustné ve vodě… Ty se totiž dají snadno vymýt.
Jsem zvědavá, jaké zkušenosti se silikony máte vy. Napište mi dolů do komentářů pod článek.
Pokud se vám článek líbil a myslíte si, že by o něm měli vědět i vaši přátelé, sdílejte ho prosím na FB.
Chcela by som sa spýtať, omylom som si kúpila prípravok na vlasy, ktorý obsahuje nerozpustný silikón. Výrobok má veľa zložiek a tento silikón je skor na konci výrobku. Vyhýbam sa silikónom v kozmetike. Čo si myslíte o tom, keď je silikón skor takto na konci. Použiť občas? Mám vlnité vlasy a hennujem si ich občas.
Keby to bol môj prípad tak sa tomu vyhnem… 😉
Dlho som používala kondicionéry so silikónmi a šampóny so sulfátmi. Mala som rovne, niekedy jemne vlnite dlhé vlasy. Keď som ale presla na jemne sampony a na pripravky bez silikonov, vlasy mi akoby ožili 🙂 mám ich krásne vlnité, niekedy až kučeravé