Chinínový šampón - zázrak na vlasy?

Chinínový šampón. Prvý kontakt - fáza nedôvery

Keď som prvýkrát počula o chiníne vo vlasovej kozmetike, zarazila som sa. Chinínový šampón? Veď chinín sa pridáva pre svoju horkú chuť do tonikov a okrem obľúbenej párty kombinácie GIN-TONIK 🙂 sa pije hlavne pri príznakoch malárie. Chinín z kôry stromu pomáha uvoľňovať bolesť a zmieňuje horúčku. Ale na vlasy? Čo je to vlastne chinínový šampón? Ďalší marketingový trik? Určite to bude nejaký vzácny druh chinínu z kvetov stromu, ktorý rastie len na jednom mieste na svete a kvitne raz za 5 rokov 🙂 A isto ho zberajú ručne slobodné poctivé mladé dievčatá (ktoré sú dnes rovnako vzácne ;), aby svojou energiou nepoškodili vlastnosti práve odtrhnutého chinínového kvetu. A samozrejme chinínová zložka bude v BIO kvalite, takže za 100ml "lahvinku" bude treba odovzdať kuriérovi štvrtinu výplaty priemerne zarábajúcej Slovenky 🙂

sampon chininovy

chinínový šampón

Chinínový šampón - fáza zisťovania

Keď moje obavy trochu opadli, začala som pripúšťať, že možno to celé má nejaký význam. Výrobca má asi nejaký dôvod (hlavne keď výskumu venuje viac ako 10 rokov), prečo do šampónu pridáva chinín. A zvlášť keď nejde o bežnú výrobu v kozmetickej továrni, ale o výrobu v laboratóriu. Tak som sa pýtala a čítala...

Chinín je prírodný alkaloid horkej chuti s radom pozitívnych vlastností. Pre svoje špecifické vlastnosti si našiel uplatnenie v medicíne, potravinárstve a kozmetickom priemysle. Jednou z nich je blahodárne pôsobenie na vlasové cibuľky a samotnú štruktúru vlasu.

Chinín sa získava z kôry chinínovníka, ktorý sa vyskytuje najmä v Južnej Amerike (a už je to tu, vzácny a vzdialený :). Obsahujú ho však v menšom množstve i iné rastliny, ktoré sú známe aj u nás. Tu ho možno nájsť vo vrbovej kôre (. Chinín má skvelé účinky vo vlasovej kozmetike, kde pomáha predovšetkým unaveným nekvalitným vlasom a zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov. Pre túto vlastnosť je v posledných rokoch označovaný chinínový šampón ako úplný zázrak na boj s vlasovými problémami (no, zase mi nabehli moje pochybnosti voči marketingu).

Chinínový šampón a voda - fáza objavovania

chininova vodicka tonikum

chinínová voda - tonikum

Chinínový šampón neštačí? Dokonca chinín aj vo vlasovej vodičke? Hm, objavujem ďalej... Vlasová voda a ďalšie chinínové vlasové produkty dokážu napraviť to, čo napáchal na našich vlasoch stres. Vplyvom stresu môžu naše vlasy nadmerne vypadávať, stanú sa nepoddajné, štiepia sa a stratia svoj lesk. Z našej pýchy sa tak razom stane niečo, čo nás moc neteší a nevieme si s tým rady. Chinínový šampón vlasy oživuje, posilňuje a obnovuje. Pre tieto jeho nedoceniteľné účinky sa stal v posledných rokoch doslova hitom vo vlasovej kozmetike, kde sa jeho prednosti využívajú najviac.

Chinínový šampón - fáza uvažovania

Skôr ako som si objednala chinínový šampón na testovacie účely zo zahraničia (lebo u nás sa vtedy ešte nepredával), potrebovala som zahnať negatívne podozrenia reklamných sloganov. Začala som uvažovať, ako overiť alebo vyvrátiť uvedený marketing bez toho, aby som produkt mala v ruke. Prvé čo mi napadlo, bola moja obľúbená božská lekárnička. Asi ju poznáte z rôznych reťazových mailov, ktoré sa šíria po internete s prílohami určených na pobavenie. Ak nie, nájdete v mojom blogu o nej samostatný článok, lebo ona si túto pozornosť isto zaslúži!

Božská lekárnička je v stručnosti zoznam indícii od stvoriteľa. Asi správne predpokladal, že ľudia otupení chemikáliami budú časom menej vnímaví. Bude im treba naznačiť jasnejšie, ktoré potraviny v prírode sú vhodné na konkrétne orgány v ľudskom tele. Príklady: mrkva nakrájaná na kolieska pripomína oko (už aj vedecky máme potvrdený pozitívny vplyv konzumácie mrkvy na zlepšenie zraku a krvného obehu), rajčina je červená a má 4 časti (rovnako ako naše srdce), fazuľa vyzerá úplne ako oblička, atď. (viac TU >>>>>)

chinínová kôra chininova kora

chinínová kôra

A čo vám pripomína chinínová kôra na obrázku vedľa? Prvý a najdôležitejší bod v prospech chinínu.

Chinínový šampón - fáza testovania

Moja obľúbená fáza, vždy všetko rada testujem najskôr na sebe... Šampóny dorazili celkom rýchlo a tak som mohla uspokojiť svoju zvedavosť pomerne skoro. 
Prvé umytie vlasov bolo miernym sklamaním, vlasy zostali dosť tvrdé a ostré. Keď som si ale uvedomila, že chinínový šampón neobsahuje silikóny, tak som asi iný výsledok ani čakať nemohla. Pomaly som si zvykala na novú kvalitu vlasov. A keďže v tom čase som ich mala ešte dosť krátke, masku som nepotrebovala. Dnes už masku používam s úplných nadšením. A nedávno som začala pravidelne aplikovať aj chinínovú vodičku, najskôr 1x denne. Jeden-dva mesiace skoro žiadna viditeľná zmena. Keďže mi moje zničené vlasy dlhú dobu vôbec nerástli, nečakala som hneď zázraky. Bola som rada, že mi moje staré dokaličené vlasy držali ešte na hlave... Povedala som si - dievča trpezlivosť, všetkým naokolo už rastú, dokonca aj tvoj plechavý brat má už na hlave akési páperie.

Chinínový šampón - skúsenosti

som vas som slovenskyNo a dočkala som sa. Rast vlasov sa mi znovu obnovil, začali mi rásť... a moje pochybnosti z reklamy okolo chinínu sa spláchli do vane, spolu s poslednými zvyškami silikónov z mojich vlasoch... A dnes mám viac ako stovku až neuveriteľne pozitívnych reakcií od báb (a pár mužov) na účinky chinínu. A čo je najprekvapivejšie - mnohé z nich pozorujú zrýchlený rast vlasov už po pár týždňoch.

Podobnú a možno ešte lepšiu skúsenosť môžete zažiť aj vy... bude mi radosťou, poradiť vám, ako na to. 

Prvým krokom je odoslanie dotazníka

VLASOVÝ TEST

Ak ste si ho doteraz neurobili, nájdite si teraz 2 minúty času a "naklikajte" si ho ešte dnes...